Агушевите конаци в село Могилица
Агушевите конаци в село Могилица, Смолянска област
Агушевите конаци са голям архитектурно-жилищен и стопански ансамбъл. Намират се в центъра на село Могилица, на 25 км югозападно от град Смолян. Построени са в периода 1820 г. – 1843 г.
Сградата обхваща 3 266 м2 застроена площ. Архитектурата е удивителна смесица от европейски и ориенталски стилове. Има общо 35 стаи, 86 врати, 221 прозорци и 24 комина.
Стаите са ориентирани според посоките на света и имат различно предназначение – за семействата на фамилията, гостни, килери, кухни, гардероби, избени помещения, хладилна стая и др.
Богат род е бил Агушевият. Основен поминък на рода е било скотовъдството – притежавал е огромни стада овце. Цялото население на Могилица е работило за него. Кипял е живот по онова време. Агушевци са били авторитетни, учени и амбициозни хора, трима от тях са били в българския парламент.
В Агушевите конаци се е намирала най-голямата частна библиотека в България по онова време. В наши дни част от книгите се съхраняват в Националната библиотека “Св. св. Кирил и Методий” – София и Народна библиотека “Иван Вазов” – Пловдив.
Конаците се състоят от три двора, всеки с по един кладенец. Характерно за такъв тип сгради е, че никъде не е имало тоалетни вътре, както и на етажите. Навсякъде в стаите за живеене, с изключение на гостните, има баня (душкабина). На третото ниво са останали много добре запазени тавани – големия таван тип “слънце” на огромния потон и в две гостни стаи, като едната е с изглед към трите двора. Някои стаи са цветни, боядисани с естествени (растителни) бои.
Десетметровата кула, която се издига в югоизточната част на Агушевите конаци, символизира и е била като морски фар за прииждащите кервани от Тракия към Беломорието. Тя е построена в чест на един от Агушевите синове, служил във флота.
Това е родопското строителство – поезия от камък и дърво, сътворена от златните ръце на майстора родопчанин, с умението да съчетава всичко така добре, че да удиви всекиго, дошъл да види тази необятна красота.
Благодарности: От много време исках да посетя Агушевите конаци, които дълги години не бяха достъпни за посетители. И ето, покрай Роженския събор, проведен през месец юли 2015 г., ми се откри възможност да ги посетя. Каква бе приятната ми изненада, когато портата на конаците се отвори и срещу мен застана тогавашната екскурзоводка Юксел Голева, която изнесе чудесна беседа и ми предостави информацията за тази статия.
Полезна информация за Агушевите конаци, актуална към месец август 2018 г.:
Обектът се стопанисва от Сдружение с нестопанска цел “Агушевите конаци”
Цени на билети за посещение:
Посетители над 18 г. – 5 лв, ученици и студенти – 2.50 лв, деца под 7 г. – безплатно
Работно време на Агушевите конаци:
1 май – 30 септември
понеделник – неделя
10.00 – 18.00 ч.
1 октомври – 30 април
сряда – неделя (понеделник и вторник са почивни дни)
09.30 – 17.30 ч.
Телефон на екскурзовода – 0878 588 491
МОЛ – 0889 399 919
имейл: snc_agushevite_konaci@abv.bg
Организирани посещения – само след предварителна резервация по горепосочените телефони
- Събор в Копривщица 2015 г.
- Законите на Лалковски в туризма