Ледникът Ватнайокутл в Исландия
Кой е най-големият ледник в Европа?
В исландската ни група обикаля едно плоско шишенце с уиски. “Няма лед” – казва някой и тутакси избухваме в смях, защото до нас се намира най-големият исландски ледник Ватнайокутл (“Водният ледник”), втори по площ в Европа (8 100 kм²) и първи по обем (3 100 kм³). Размерът му е колкото Смолянска област, умножен по две. Ледените му езици са около 30. Под него дремят седем подледникови вулканични системи, като най-активните вулкани са Орайвайокутл, Гримсвьотн и Барбарбунга. Ледът е с дебелина 400 – 1000 м.
Ледената шапка покрива вълнообразно високопланинско плато, обикновено достигащо 600-800 м надморска височина. Подледниковият пейзаж е разчленен от множество широки и тесни подледникови долини и грандиозни каньони.
Когато избухне вулкан под ледника Ватнайокутл, се получават ледникови изливни наводнения, като Южна Исландия е честа жертва на тези явления, наречени в науката глациология, изучаваща леда, “йокулхлауп”.
През 1996 г. вулканът Гримсвьотн избухва и създава поредното наводнение с библейски размери. Разтопената ледена маса била с обем около 3 kм³, дебитът на водата във върховите моменти бил 50 000 м³ в секунда и за няколко дни втората по пълноводие река след Амазонка се оказала в Исландия. Образувало се 4-метрово цунами, с ширина на фронта 600 метра. Многотонни айсберги така ударили един от най-дългите исландски мостове “Gigjukvisl”, че железата се огънали като спагети.
В най-западната част на Ватнайокутл се намира Скейдарарсандур, която е огромна пустиня от вулканичен пясък. Там се намира и най-високият връх в Исландия Hvannadalshnúkur (2100 метра).
Желаещите да се разходят по ледника винаги трябва да са придружени от квалифицирани местни гидове, защото дълбоките ледени цепнатини и ледената вода не прощават!
- Ледниковата лагуна Йокулсарлон в Исландия
- Полуостров Рейкянес в Исландия