Синята лагуна в Исландия
Да превърнеш отпадните води от близката геотермална станция в световноизвестен продукт, това само исландците го могат. Когато живееш при особено негостоприемни условия, каквито са исландските, тогава единственият ти капитал е трудът и фантазията ти.
Всичко започва през седемдесетте години на XX в, когато е построена геотермалната станция “Свартсенги”, произвеждаща електричество, отопляваща близкия град Гриндавик.
Особено интересен е отпадният продукт от това производство, който е бил изхвърлян край станцията: съдържащ 70 процента солена и 30 процента сладка вода, наситен със соли и минерали, в който се развиват и специфични водорасли, даващи млечносин (понякога и млечнозелен) цвят на водата. Инженерите са очаквали водата да потъне в лавовото поле, но богатата на силициев диоксид вода си оставала на повърхността.
Веднъж техник, страдащ от псориазис, потопил краката си и получил облекчение, след което чудото станало, хора започнали да се къпят – както в търсене на изцеление, така и за удоволствие. Родила се легендарната Синя лагуна, без каквото и да е съмнение, един от най-прекрасните и чудноватите спа комплекси на планетата.
Мои снимки и видео от Синята лагуна:
- Полезна информация за Норвегия
- Пътеписи за Нова Зеландия – I част